Menu
Vyhledávání
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Fotogalerie

Informace

Koncert pasyjny - pašijní koncert "Collegium Canticorum"


Níže uvádíme několik pár vět ze svědectví, jež bylo otištěno po loňském pašijním koncertu Collegium Canticorum v Třinci. Snad budou pro nás tato slova nejlepší recenzi a pozváním na letošní koncert.„O páté neděli postní jsme si mohli vyslechnout „Wielkopostny koncert pasyjny" polského sboru Collegium Canticorum pod vedením Mgr. Anny Szawińské. Ti z nás, kteří nelitovali času a námahy a přišli odpoledne do našeho farního kostela, určitě nepochybili. Mohli se zaposlouchat do překrásných tónů skladeb, které zpívaly o událostech pašijového týdne, ale také mohli rozjímat nad slovy velkých polských básníků, např. J. A. Morsztyna, J. Kasprowicza, Leopolda Staffa, Zbigniewa Herberta, Jana Pasierba, Haliny Poświatowské, Jana Twardowského, Artura Oppmana a dalších. Hudba a slovo - slovo a hudba... Pro vnímavé posluchače tento koncert nenahradil pobožnost pravidelné Křížové cesty, ale tento koncert byl skutečně pobožností Křížové cesty.

V nádherných skladbách i verších jsme byli svědky Ježíšova utrpení v getsemanské zahradě, spolu s nenávistnými a zmanipulovanými davy jsme volali „Crucifigatur!", k nám byly adresovány Ježíšovy výčitky „Popule meus", s apoštolem Pavlem jsme si uvědomili, že „Christus factus est pro nobis", naše srdce pronikl meč Ježíšova volání „Eli, Eli, lama sabachtani"...

Jak je Bůh štědrý ve svých milostech, kolik šancí nám dává, abychom si uvědomili, že naše vykoupení spočívá právě v kříži, který je pro mnohé pohoršením, kterého se dnešní Evropa, ale i celý svět zříká a pokud eventuálně je dnešní svět ochotný přijmout kříž, tak „bez korpusu", bez Ježíše, prostě jenom jako symbol. Když se tak nad tím zamýšlím právě teď, tak bychom my ... měli zrovna dnes volat „ukřižujte Ho", vraťte nám Ježíše na kříž, vždyť sám o tom mluvil a proto přišel na svět, aby právě na kříži spasil svět. Kříž - pohoršení pro Židy a pošetilost pro Řeky... a čím je pro mě?

Dnes slavíme den, který učinil Pán, den kdy Ježíš slavně vstal z hrobu, ale kupodivu dnešního dne neodstraňujeme ze svých chrámů a ze svých domovů kříže. Stále se svatým křížem žehnáme, stále vyznáváme, že v tomto znaku je naše spása, že Ježíš je stále UKRIŽOVANÝ, stále žijeme pod tíhou hříchu. ... Nenechme si vzít kříž s Ukřižovaným. Jistě - Veliká noc je okamžikem, kdy On vstal z mrtvých, v tu chvíli nám dal naději, že i my spolu s Ním z mrtvých povstaneme, ale dokud jsme zde na zemi, dokud jsme pod vládou hříchu, potřebujeme spásu, potřebujeme hledat záchranu a záštitu právě v kříži.” (Časopis Třineckého farního společenství „Most” 4/XVII)

Upozornění pro sušské sborovníky: Dopolední bohoslužba se v neděli 27. 3. nekoná. Pozvěte všechny známé a členy rodiny na odpolední koncert!


| Autor: jak | Vydáno dne 03. 02. 2011 | 2933 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
19.04.2018: Sušská rybka na Facebooku
Informujeme, že stránku našeho farního sboru najdete také na Facebooku: Sušská rybka Fb. Można tam znaleźć wszelkie aktualne informacje dotyczące życia zborowego oraz ciekawych inicjatyw, godnych polecenia.

18.03.2018: Zpráva ze života a práce sboru za rok 2017
Výroční zprávu ze života a práce sboru najdete zde.

12.12.2017: Porządek nabożeństw - 2018 - Přehled bohoslužeb

Právě vyšel nový přehled služeb Božích na rok 2018. V "papírové" podobě jej můžete obdržet od prosince v kostele při bohoslužbách nebo ve sborovém domě. Celý pořádek je ke stažení zde.


12.03.2017: Sprawozdanie z życia religijno-kościelnego Parafii ŚKEAW w Hawierzowie Suchej za rok 2016
Výroční zprávu ze života a práce sboru najdete zde.

© 2003-2019 sbor Slezské církve evangelické augsburského vyznání v Havířově-Prostřední Suché
Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.