1. Jak jistě víte, Nejvyšší správní soud zrušil mimořádné opatření, které mezi jinými omezovalo počet lidí na bohoslužbách. Kromě toho, že každý účastník bohoslužeb bude mít ochranný prostředek dýchacích cest (tj. respirátor nebo nanoroušku), ve vnitřních prostorách budou dodrženy rozestupy 2 metry – s výjimkou členů domácnosti – a účastníci si před vstupem dezinfikují ruce, nejsou tedy stanovena žádná další omezení týkající se naších shromáždění. Je tedy možno konat bohoslužby za těchto třech výše uvedených podmínek. Hromadný zpěv je rovněž povolen – i toto ustanovení mimo nouzový stav nemůže platit. Když jsem hledal fotky do dnešní prezentace, narazil jsem na článek z loňského srpna – myslím si, že nám může něco v této záležitosti objasnit. Určitě jste mnoho četli, dovolím si ocitovat jen pár řádků:

„Podczas śpiewania koronawirus raczej nie rozprzestrzenia się bardziej, niż w trakcie rozmowy – wykazują badania brytyjskich specjalistów. (…) Główny autor eksperymentu prof. Jonathan Reid z University of Bristol twierdzi, że w rozprzestrzenianiu kropli i aerozoli decydujące znaczenie ma to, jak głośno śpiewamy i rozmawiamy. Jeśli robimy to z podobną intensywnością, to z naszego organizmu wydostają się one w podobnym natężeniu. W razie zakażenia aerozoli koronawirusem ryzyko przeniesienia tych patogenów jest zatem podobne. Zaobserwowano jednak – co jest ostrzeżeniem – że bardzo głośne śpiewanie, a także krzyk, z maksymalnym nasileniem, sprawia, że wydalanych jest 30 razy więcej kropli i aerozoli. Bardzo ważna jest również wentylacja zamkniętych pomieszczeń. Im jest ona lepsza, tym mniej może być aerozoli w powietrzu.“

Nebudu již tedy dneska „řvát“ do mikrofonu, zpívejme všichni zpoza roušek, avšak pamatujme, abychom je měli správně nasazené.

Co se týče sbírky, byl bych prozatím pro zachování kasičky u dveří, abychom se nemuseli všichni nutně dotýkat košíku a peněz, když si je budeme předávat v řadách.

2. Prosím také přítomné presbytery, abychom se po bohoslužbě sešli na kratičkou poradu ohledně termínu Sborového shromáždění, které se již nyní může legálně konat. Můj návrh termínu je neděle Seslání Ducha svatého, 23. května. Je to památka narozenin církve, není Večeře Páně, tedy vhodná chvíle a bohoslužba.

3. Dnes v 15:50 h na TVP3 bohoslužby z evangelického a. v. kostela v Dźwierzutach na Mazurach. Jedná se o filiálku sboru v Pasymi.

4. Dnes také odpoledne se v kostele v Komorní Lhotce bude konat slavnost uvedení do úřadu nově zvoleného pastora sboru Vlastimila Ciesara. Začátek v 15:00 h.

5. Bohoslužby v kapli v Horní Suché se budou konat opět po pandemické vynucené přestávce od června. Nejbližší tedy v neděli 6. června v 7:45 h; tato zpráva bude také zveřejněná v Informátoru obce Horní Suchá.

jak

jak