Den matek se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě, v Česku se slaví (podle amerického vzoru) druhou květnovou neděli, v Polsku vždy 26. května. Matkám věnovaný den má být oceněním odvahy a oběti mateřství. Možná nevíte, že tento svátek má křesťanské, protestantské kořeny. Někteří však poukazují na ještě starší původ – i když se tehdy zřejmě jednalo o trochu jiné oslavy a jiný charakter tohoto dne…

 
Niektórzy wskazują, że początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „Niedziela u matki“. Początkowo co roku w czwartą niedzielę Postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Jak se již řeklo, co se týče data, držíme se u nás americké tradice. V roce 1858 americká učitelka Anna Marie Reeves Jarvis zavedla Dny práce matek, pak od roku 1872 Julie Ward Howe rozšířovala Den matek pro mír. Za skutečnou zakladatelku Svátku matek je však považována metodistka Anna Marie Jarvis, dcera první ze zmíněných žen. Ta  při druhém výročí smrti své matky zorganizovala v baptistickém kostele v neděli 12. 5. 1907 setkání místních matek. Rok poté byla požádána, aby toto setkání na druhou květnovou neděli opět zopakovala. Pro velký úspěch se Anna Marie Jarvis začala šíření této myšlenky věnovat naplno, až nakonec kongres USA v roce 1914 prohlásil Den matek národním svátkem.

Z USA se svátek začal šířit dále. V Evropě se uchytil po první světové válce. V Československu se Den matek začal slavit v roce 1923. V době komunistické totality byl svátek zatlačen do pozadí oslavami MDŽ. Nyní se již opět slaví veřejně, není ale oficiálním státním svátkem.

Letos datum Dne matek připadá u nás na neděli 10. května.

Všem maminkám děkujeme za jejich odvahu a nasazení, přejeme jim vše dobré, hlavně Boží požehnání, sílu od Pána a jeho vedení!

jak

jak

Leave a Reply