Dne 4. ledna měla místo na ČT2 televizní premiéra filmu Jako letní sníh ze života Jana Amose Komenského. Nyní je dokudrama ke shlédnutí v archívu ČT.

Film mapuje životní příběh Komenského, který se stal kvůli svým přesvědčením a názorům patrně nejznámějším českým vyhnancem. Většinu života strávil mimo svou vlast, ale přesto svými jedinečnými myšlenkami, které zaznamenal v téměř 200 knihách a spisů, zásadně předběhl svoji dobu a ovlivnil celý svět.

Film se natáčel v České republice, ale také v těch místech Evropy, ve kterých jsou nejpatrnější stopy působení Jana Amose, tedy také v Maďarsku, kde se mu podařilo vytvořit životaschopný model výuky pod heslem „škola hrou“. Příběh Komenského rámuje jeho rozhovor s malířem Rembrandtem, který kreslil jeho podobiznu. Na základě jejich rozhovoru se před námi odvíjejí jednotlivé epizody Komenského života. Ukazují, že Komenský byl nejenom nesmírně plodným autorem a skvělým myslitelem, ale také člověkem z masa a kostí, člověka láskyplného, sužovaného osobními tragédiemi i tehdejším překotným vývojem evropské společnosti.

Ve ztvárnění hlavní role se střídají Alois a David Švehlíkovi. Významnou roli hraje také Vladimír Javorský nebo Igor Bareš, který ztvárnil malíře Rembrandta. Režie filmu se ujal Lubomír Hlavsa, známý filmem Poslední útěk Jeronýma Pražského, anebo Jan Hus: Cesta bez návratu. Film vznikl v koprodukci České televize a společnosti Vistafilm.

 

Zamyšlení nad filmem Jako letní sníh

Vynikající herecké výkony. Nevšední zpracování hlubokého příběhu. Osudové setkání Rembrandta a Komenského. Překvapivý závěr.

doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D., pedagog, komeniolog

 

Trochu jsem se obával, že film o J. A. Komenském „Jako letní sníh“ bude nudnou snůškou náboženských frází a představ o tom, jak slavný učitel národů a důstojný pan biskup s pokorou přetrpěl svůj neveselý osud a navzdory tomu vytvořil hodnotné a vědecky uznávané dílo. K mému překvapení se podařilo natočit neobyčejný lidský příběh s tak silným nábojem, že mě to inspirovalo a doslova „nakoplo“, abych se nevzdával, a znovu se pokoušel pouštět do věcí, pro které jsem se narodil. A začal jsem mít Komenského rád.
Jan Talafant, nakladatel, humanitární pracovník

 

Za nejcennější na tomto filmu pokládám jeho duchovní přesah, že vyzdvihuje Komenského jako duchovní bytost, člověka, který pro svůj nelehký život a důležité poslání, které v tomto životě měl, čerpá sílu přímo z Božského pramene….. proto je jeho dílo veliké, nadčasové, věčné…
Zdeněk N. Bričkovský, dramaturg, režisér

jak

jak