Paměť národa je mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století. Dostupná je v stejnojmenném internetovém archivu, na jehož budování se podílejí jednotlivci i organizace z ČR a dalších zemí. Hlavním koordinátorem projektu je obecně prospěšná společnost Post Bellum, dalšími garanty jsou Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů. Archiv byl spuštěn 28. října 2008.
Cílem Paměti národa je zpřístupnit veřejnosti individuální svědectví pamětníků tak, aby se s nimi mohli jednoduše seznámit odborníci i laičtí zájemci o moderní dějiny.
Skrze tato svědectví a jejich konfrontaci s dalšími historickými prameny chce projekt přispět k objasnění podstaty nedemokratických režimů 20. století, nacismu a komunismu, a pomoci zdokumentovat faktory, které je provázely. Tisíce různých vzpomínek vytvářejí mozaiku, která by měla pomoci k pochopení významných epoch a přelomových událostí 20. století. Mezi respondenty jsou i naší lidé, dokonce někteří z řád našich sušských sborovníků, kteří již jsou u Pána.
Návštěvníkovi internetového archivu jsou k dispozici fotografie, texty, archivními materiály, ale také celá nahrávka rozhovoru s pamětníkem.
V souvislosti s děním na ukrajinsko-ruské hranici se společnost Post Bellum obrátila na českou veřejnost a ve spolupráci s partnery na Ukrajině spustila sbírku, ve které může přispět každý z nás. Vybrané prostředky budou poskytnuty ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny.
Od roku 2020 se pořadatelé sbírky díky pobočce Paměti národa na Ukrajině podílí na budování historické paměti této země. Organizují zde partnerskou síť dokumentaristů, kteří zaznamenávají rozhovory převážně s pamětníky 2. světové války a komunistických represí. Spoluorganizují vzdělávací projekty ve školách. Nyní deklarují, že budou ve svých aktivitách i nadále pokračovat bez ohledu na agresi Ruska.
Nejnovější komentáře