2. 9. – 24. 10. 2020

IX. ročník festivalu židovsko-křesťanské kultury a dialogu

 

„Ve zpěvu srdce Bohu lze uchovat, co dějinné etapy lidstva chtěly vyvrátit z kořenů. Hluboká víra, svědectví dané světu, je dnes společnou cestou židů i křesťanů.“ (Mons. František Václav Lobkowicz, biskup ostravsko-opavský)

Templfest je ostravským festivalem, který se soustavně, již 9 let, věnuje židovsko-křesťanské kultuře a dialogu. Připomíná významnou židovskou stopu v historii Ostravy, společné duchovní hodnoty židů i křesťanů a chce pomoci budovat dobré vztahy k Židům i jejich nové domovině, státu Izrael, který vznikl před více než 70 lety.

Letošní ročník nabídne opět řadu hudebních vystoupení i přednášek, talkshow i divadelní a filmová představení.

Program festivalu bude opět rozprostřen na několika místech Ostravy. V katedrále Božského Spasitele, klubu Heligonka, KNIHCENTRU – Domě knihy, Studiu G, Divadle loutek, nebo v ostravském Minikině.

Festival bude zahájen slavnostní vernisáží výstavy „Masaryk a Svatá země“, která se uskutečňuje ve spolupráci s Velvyslanectvím státu Izrael, na které vystoupí Cimbálová muzika Ondřejnica.

Židovská obec v Ostravě nás v rámci festivalu pozve na den otevřených dveří s vernisáží výstavy „Svitek Tóry z Přeštic, nový domov za oceánem“.

Ostravský hebraista a pedagog Tomáš Novotný nejenže uvede koncert svého sboru Adash, ale dočkáme se také pokračování jeho Talkshow, ve které přivítá blízkovýchodní specialistku Irenu Kalhousovou a biblistku Gabrielou Ivanou Vlkovou.

81 let od deportace našich spoluobčanů do Niska připomene koncert Ženského komorního sboru Dobroslava Lidmily a Dětského pěveckého sboru Zvonoklíček pod vedením Marie Malinové a Petry Kubenkové.

Přednášková část bude patřit reportérovi Jakubovi Szántó, blízkovýchodní odbornici Ireně Kalhousové a religionistovi Pavlu Hoškovi. Tato část je moderována Sandrou Procházkovou.

Uvedeme také divadelní hru Jeffa Barona Návštěvy u pana Greena v překladu Benjamina Kurase v podání ostravských ochotníků Tomáše Vodvářky a Jana Siebera.

Čeká nás také filmová sekce, jejíž program bude uveřejněn v září.

V Galaprogramu, kterým festival vrcholí, vystoupí v klubu Heligonka zpěvačka Eliška Tesařová s kapelou s programem sefardských písní Misterios del Amor (součástí kapely je např. loutnista Jan Čižmář, nebo kontrabasista Marián Friedl). Dalším účinkujícím je vlídný písničkář Pavel Helan. Program vyvrcholí koncertem oceňované skupiny Mojše Band k desetiletému výročí jejího vzniku. Mluveným slovem doprovodí galaprogram katolický kněz Marek Orko Vácha. Moderace se letos ujala známá ostravská herečka Pavla Gajdošíková. 

Podrobný program najdete ZDE.

 

Pořadatel:

ELAIA, z.s.

 

Sponzoři:

Financováno za podpory Statutárního města Ostrava

GASCONTROL – Energie na cestě k Vám

Nadační fond obětem holokaustu.

Židovská obec v Ostravě

Rotary club Ostrava International

INSET s.r.o. – divize Ostrava

 

Záštity:

Předsedkyně Židovské obce v Ostravě PhDr. Milena Slaninová

Biskup Ostravsko-opavské diecéze Římskokatolické církve Mons. František Václav Lobkowicz

Biskup Slezské církve evangelické a. v. Mgr. Tomáš Tyrlík.

 

Mediální partneři:

TV NOE – televize dobrých zpráv

 

Další partneři:

Římskokatolická farnost Moravská Ostrava, Velvyslanectví Státu Izrael, Česká křesťanská akademie Opava, Klub Heligonka, Minikino kavárna Ostrava, KNIHCENTRUM Ostrava – Dům knihy, Divadlo Studio G a další.

 

jak

jak

Leave a Reply