Česká televize premiérově uvede dramatizaci nejslavnějšího díla Jana Amose Komenského – Labyrint světa a ráj srdce. Jde o 24dílný animovaný seriál, který vznikl k výročí 350 let od úmrtí této významné evropské osobnosti a 4. nejpopulárnějšího Čecha.

Bezmála 300 postav tohoto seriálu namluvili známí herci Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. Producentem seriálu je spolek České studny ve spolupráci s ostravským animačním a filmovým studiem FILM21.

Celý svět je … velký labyrint s bezpočtem menších, které jsou v něm, takže není smrtelníka, který by v nějakém nezabloudil. (Jan Amos Komenský)

Součástí projektu jsou i doprovodné materiály, které budou vystaveny na ČT EDU. Jde o metodiky pro vzdělávací programy k 10 dílům seriálu, kvízy, citáty Komenského a mnoho dalších podnětných inspirací k následné práci ve školách, knihovnách, klubech, setkáních mladých a jinde. V roce 2021 se připravuje vydání karetní a deskové hry Labyrint světa a ráj srdce.

Příběh poutníka

Jde o alegorický příběh poutníka, který se svými průvodci Všudybudem a Mámením prochází světem Labyrintu a nahlíží do všech hlavních oborů lidské činnosti a povolání. Hledá ve světě štěstí, potěšení a smysl svého bytí. Nakonec je ale celým světem zklamán a v zoufalství se obrací do svého srdce, ve kterém se setkává s Bohem.

„Kniha Labyrint světa a ráj srdce je mezi lidmi obecně známá, stejně jako její autor. Naším záměrem je předat současné generaci jeho nadčasový odkaz formou 24 krátkých animovaných filmů,“ říká David Loula, producent a prezident spolku České studny. „Seriál je vhodný pro celé rodiny, nejen pro děti. Komenský pracuje s příběhem plným překvapivých zvratů a dialogů, nadějí a následných zklamání. To odpovídá i realitě, kterou mnozí lidé ve svých životech sami zažívají. Proto je tento příběh stále aktuální, jeho poselství přesahuje dobu svého vzniku a je dnes stejně živé jako před čtyřmi stoletími. O nadčasovosti knihy mimo jiné svědčí i 123 vydání této knihy v průběhu několika staletí,“ pokračuje Loula.

Scénáře zpracoval Adam Parma, který je též režisérem seriálu. „Hledali jsme klíč k dramatizaci tohoto 400 let starého a přesto nadčasového díla tak, abychom jeho obsah a poselství dokázali zprostředkovat současnému divákovi. Závěr seriálu prostřednictvím hlavní postavy Poutníka přiblíží osobní život Jana Amose Komenského, jak jej méně známe. Pánové Kaiser a Lábus svým uměním vdechli postavám a dialogům život i humor. Člověk se může zasmát vlastním slabostem, které zůstávají navzdory staletím stále stejné,“ prozradil Adam Parma, režisér a producent studia FILM21.

Ilustrace nakreslili Daniel Jurčo a Jana Lasotová. Animace vytvořil tým animátorů pod vedením Tomáše Hoňka. Projekt nebyl financován z veřejných zdrojů ani fondů EU, ale výhradně z crowdfundingové kampaně, kdy několik stovek příznivců financuje toto dílo ze svých soukromých zdrojů.

České studny jsou neziskovou společností, která se zaměřuje na připomínání historických událostí a osobností a popularizaci jejich duchovního a kulturního odkazu. Povzbuzuje současnou generaci k následování dobrých vzorů z minulosti a k přijetí trvalých hodnot.

FILM21 je filmové a animační studio působící v Ostravě od roku 2008. Od roku 2018 soustředí svou tvorbu na vývoj a výrobu autorských animovaných seriálů a hraných filmů.

Více informací naleznete na webových stránkách www.labyrintsvetarajsrdce.cz.

jak

jak