Zapraszamy do obejrzenia piątkowego nabożeństwa pasyjnego ze Skoczowa. Zwiastowaniem Słowa Bożego posłużył „niejaki senior Kożusznik”, kiery je tak stary (senior), że już ani nimioł siły do Skoczowa dojechać, jyny posłoł film ze swojim kozanim. Kozani było z Cierlicka, bo tam majóm sztudyjo zajimprowizowane (zaś jakisikej ciynżki cudze słowo) napryndce we zborowej salce. A aji cosikej ło cierlickim kościele sie, mili ludkowie, dowiycie.

BONUS: reportáž České televize o umělci, který byl zmíněn v kázání / reportaż Telewizji Czeskiej o artyście wspomnianym w kazaniu.

Lumír Čmerda se narodil 13. listopadu 1930 v Plzni. V sedmi letech mu zemřela matka. Vystudoval teologii a působil jako evangelický farář v Ostravě. Když mu byl odebrán státní souhlas, působil od začátku šedesátých let jako řezbář a kreslíř propagačních plakátů. V roce 1973 se vrátil do Prahy. Přes kamaráda se totiž dostal k místu výtvarníka v Parku kultury a oddechu v Praze. Tvořil třeba plakáty na koncerty Waldemara Matušky. V roce 2004 se vrátil ke kázání. Jako farář působil dalších sedm let, do svých osmdesáti, v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Tvořit ale nepřestal, ilustroval například knihu o Praze a vytvořil ilustrace k Erbenově Kytici nebo k pohádkám Boženy Němcové.

 

… a także wspomnienie mjr. arch. Bronisława Firli

jak

jak

Leave a Reply