Autor: Pavel Siuda
Zdroj: doo.cz

 

„Noc kostelů bude jiná“, hlásá rozhlasový reklamní spot. Můžeme k tomu ještě dodat další adjektiva. Noc kostelů 2020 bude skromnější a tišší. Část farností se rozhodla nechat kostely letos zavřené, jinde se naopak otevírají vůbec poprvé. Na území ostravsko-opavské diecéze se v pátek 12. června dostanete do 88 sakrálních objektů. Všechny i s programy najdete na www.nockostelu.cz. Speciální vysílání k tématu Noci kostelů připravuje také televize Noe.

„V souvislosti s koronavirem máme sice méně přihlášených kostelů asi o třicet, ale o to více naprosto nových objektů, kterých je nejvíc za celou dobu trvání akce – celkem sedmnáct “ upřesňuje meziroční bilanci koordinátorka Noci kostelů v diecézi Magdaléna Kocychová. Na řadě míst nebude tak bohatý program, jak bylo zvykem v minulých letech. Důvod je prostý. Organizátoři se nemohli kvůli pandemii scházet a program připravovat.

Podle vedoucího odboru církevní turistiky Miroslava Přikryla se tak Noc kotelů vrací ke svým počátkům.

„Průběh letošní Noci kostelů bude ve velké většině možná tišší a svým způsobem se vrací k myšlence, kdy se tato aktivita ve Vídni před 15 lety zrodila. Tehdy také nebyl žádný program, kostelníci jen nechali otevřené dveře a lidé začali večer do kostela přicházet a hledat ztišení,“ připomněl zrod nové tradice Miroslav Přikryl.

Tradičně zahájí program Noci kostelů vyzvánění kostelních zvonů. Ve farnosti Místek plánují zvony rozhoupat přesně v 18.00 hodin najednou ve třech kostelech – sv. Jana a Pavla, sv. Jakuba a v kostele Všech svatých. Jejich zvuk uvede ve farním kostele sv. Jana a Pavla mši svatou, po které si přítomní vyslechnout koncert místeckých varhaníků. Po celý večer si návštěvníci budou moci vyrobit na památku předmět s duchovní tematikou anebo využít hrací koutek pro děti. V chrámu sv. Jakuba se zájemci mohou zúčastnit přepisu Bible. V kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku bude otevřená Svatojánská věž.

Nezvykle rušno bude například v Českém Těšíně u evangelíků. U kostela na Rozvoji budou celý večer vrnět motory dálkově řízených autíček, dronů i vrtulníků. Hraví návštěvníci je mohou na chvíli také řídit. „Rychlá autíčka bude možné vyzkoušet přímo v terénu. Věnovat se vám budou odborníci – členové evangelického sboru, kteří s modely závodí na soutěžích,“ lákají do Českého Těšína pořadatelé.

Na motory vsadili také členové Apoštolské církve v Hlučíně. Vedle modlitebny zaparkují veterány a netradiční motocykly a slibují také projížďky. Pro děti bude trampolína, skákací hrad a soutěže o ceny. Závěr večera okoření grilovačka a párty music.

Kdo se vypraví až do Vítkova, tak rozhodně nebude litovat. Katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie zpřístupní věž, varhanní kruchtu i zvonici s vyhlídkou na město. V modlitebně Československé církve evangelické zavoní bylinky. V improvizované Bylinkové čajovně bude ochutnávka bylinkových sirupů a buchet podle receptů našich babiček.

Do letošního dění se zapojila také televize Noe, která od 19.00 hodin prostřednictvím živých přenosů nahlédneme do osmi českých a moravských diecézí. Každá z nich se představí v třicetiminutovém bloku.

Kompletní programy katolických farností a protestantských církví najdete na www.nockostelu.cz a pro účastníky jsou rovněž připraveny tištěné Poutnické novinky s podrobnými mapkami a odkazy na jednotlivé zajímavosti letošního ročníku Noci kostelů.

jak

jak

Leave a Reply