Blog

100 otázek nad knihou 100 otázek…

By 22 října, 2021 No Comments

Jsem nucen varovat čtenáře před knihou „50 otázek a kdo ví, kolik odpovědí“ (tištěná „light“ verze, 350 stran, 360 černobílých fotografií) nebo „100 otázek a bůhví (Bůh ví) kolik odpovědí“ (elektronická „plná“ verze, 475 stran, 450 barevných fotografií). Autorka: Věra Mrkosová, vydavatel: Křesťanský sbor Ostrava-Kunčičky, 2021.

Obdržel jsem knihu od samotné Autorky, která nabídla možnost její prezentace v našem farním sboru; dokonce ihned navrhla termín… Začetl jsem se do knížky s vášní, ta mě však brzy přešla…

Kniha zpočátku budí dojem odbornosti a nezaujatosti. Odbornost první (evoluční a biologické) části s názvem „Svět a Bůh“ nejsem schopen posoudit. Žel, některé pasáže ve druhé části „Bůh a svět“ stojí v očividném rozporu s učením velké části křesťanských církvi (obzvlášť těch historických, tradičních) a tím, jak některé pravdy z Písma chápeme přinejmenším my evangelíci luterského směru reformace. Jiné úseky stejné části jsou formulovány příliš konfrontačně a jednostranně (budí dojem „jediné slušné pravdy“, nikoliv však Božího slova nýbrž jednostranné interpretace a naivního pochopení některých faktorů), tudíž by pro nás byla zcela nepoužitelná v evangelizaci či kontaktech s katolickým prostředím (potažmo i kupř. ortodoxním aj.). Autorka přitom knihu prezentuje jako nástroj evangelizace (snad tímto pojmem nemyslí vnucování všem „jediného správného“ svého názoru?).

Rozkoly a konflikty způsobené vlivy „cizího“ učení v některých sborech u nás jsou příliš vážné na to, abychom podcenili možná rizika. Je mi zároveň líto, protože z výše zmíněných důvodů nemohu doporučovat a šířit knihu, kterou jsem zpočátku vnímal jako zajímavou (oceňuji obzvlášť velkou práci a úsilí, jež za ní stojí). Znehodnocuje jí však druhá část a způsob, jakým jsou prezentovány modlitby, svátosti, dogmata a jiné záležitosti duchovního života církve a věřících. Opravdu si někdo myslí, že zesmešňováním a ponižováním někoho obrátí?

Měl jsem dojem, že první část knihy je hodnotná a mohla by být užitečná. Po zkušenostech s částí druhou mám však obavy, že odborné údaje v první části mohou být stejně jednostranné a účelově použité, jako v té druhé. Proto knihu nedoporučuji.

 

P. S. Pokud tento článek někoho naopak povzbudí, aby si knížku pořídil a přečetl – přeji požehnanou četbu. Jen musíme přemýšlet, zůstat sami sebou (vědět kým jsme…) a dávat pozor na protestantská a evangelikální klišé a zjednodušení, aby nám nezastínily Pána Ježíše v bližním…

jak

jak